Poziv za učešće u javnoj raspravi za izradu crnogorskih smjernica „Dobre pčelarske prakse“ i „Higijenskog paketa“
U toku implementacije projekta “Pčelarstvo bez granica”, koji je finansiran od Evropske Unije i realizuje se u okviru IPA programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora, Savez pčelarskih organizacija poziva pčelare, stručnjake i sve zainteresovane da doprinesu izradi crnogorskih smjernica „Dobre pčelarske prakse“ i „Higijenskog paketa“.
Javne rasprave će se održati u 10 časova u Kući meda, Grbe bb, Danilovgrad (kliknite za lokaciju):
– 22. februara 2018. za „Higijenski paket“ i
– 6. marta 2018. za „Dobru pčelarsku praksu“.
Nacrte dokumenata možete preuzeti ovdje:
Dobra pcelarska praksa – NACRT ZA JAVNU RASPRAVU-v.1
Higijenski paket-Dobra veterinarska praksa u pčelarstvu-NACRT ZA JAVNU RASPRAVU-v1
Nacrt dokumenta “Dobra pčelarska praksa” razvio je Dr Slađan Rašić, a nacrt “Higijenskog paketa – Dobre veterinarske prakse u pčelarstvu”, Spec. dr. vet. Saša Grubić.
Javnoj raspravi možete doprinijeti i slanjem predloga, komentara i sugestija putem elektronske pošte na adresu: spocg@t-com.me .
U Crnoj Gori (u opštinama Pljevlja, Berane i Bijelo Polje) projekat „Pčelarstvo bez granica“ implementiraju Savez pčelarskih organizacija Crne Gore iz Danilovgrada, Udruženja pčelara „Matica“ iz Pljevalja, „Uljanik“ iz Berana i „Pčelar“ iz Bijelog Polja a u Srbiji u opštinama zlatiborskog okruga projektni partneri Opština Arilje, „Društvo pčelara Savo Popović“ iz Arilja i Asocijacija za razvoj Ibarske doline iz Kraljeva.
Ukupna planirana vrijednost projekta „Pčelarstvo bez granica“ u Crnoj Gori je 185.173,25 Eura, od čega Evropska unija finansira 85%, odnosno planiranih 157.212,09 Eura. Implementacija projekta je počela 3.oktobra 2016. godine i trajaće 18 mjeseci.
U okviru projekta, po osnovu Javnog poziva za povećanje konkurentnosti i produktivnosti u pčelarstvu odabrana su 34 korisnika, od iskusnih pčelara iz opština Bijelo Polje, Berane i Pljevlja, kojima je dodijeljena oprema prema iskazanoj potrebi ali i obezbijeđena stručna podrška u programima obuke tokom trajanja projekta.
Po osnovu Javnog poziva za započinjanje bavljenja pčelarstvom odabrano je 40 korisnika, kojima je dodijeljeno po 10 pčelinjih društava (10 košnica i 10 rojeva). Osim pčelinjih društava, odabrani korisnici iz opština Bijelo Polje, Berane i Pljevlja, među kojima su predstavnici marginalizovanih grupa (mladi, žene, ruralno stanovništvo, nacionalne manjine), dobijaju i neophodnu stručnu podršku kako bi se njihov novonastali izvor prihoda održao i dalje širio ali i primijenili savremeni standardi u proizvodnji pčelinjih proizvoda.
Više o Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori možete saznati na: http://www.delmne.ec.europa.eu
Ova internet stranica je izrađena i održavana uz finansijsku podršku Evropske unije. Njen sadržaj je isključiva odgovornost Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore i ne odražava nužno stavove Evropske unije.