Ideja predsjednice Slovenačkog instituta „Krug“ mr Emine Hadžić, da se 20. maj Svjetski dan pčela obilježi u Plavu, imala je pun pogodak i prestižnu reputaciju, na veliko zadovoljstvo pokrovitelja i organizatora ove divne manifestacije u podnožju Prokletija.
Na ovaj način još jednom je skrenuta globalna pažnja na poučnu izreku koja kaže „Pčele i jednakost- zajedno za održivu budućnost“ kao i na druge oprašivače, čije postojanje ima ključnu ulogu u očuvanju ekosistema, biološku raznovrsnost, sigurnosti hrane i borbi protiv gladi. Inače, inicijativa za proglašenje Svjetskog dana pčela potekla je iz Slovenije, a izabran je datum rođenja velikog poznavaoca pčela iz 18. vijeka, Antona Janše. Slovenija nije samo pokretač Svjetskog dana pčela, već se već dugo smatra zemljom pčelarstva. Generalna skupština UN-a je 2017. godine proglasila 20. maj za Svjetski dan pčela.
Da bi sve proteklo u sjajnoj atmosferi na glavnom gradskom trgu, a zatim i na veoma korisnim panel diskusijama postarali su se Zavod „Krug“ iz Slovenije, Ambasada Republike Slovenije u Crnoj Gori, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, Savez pčelarskih organizacija Crne Gore, Opština Plav, Ženski odbornički klub Plav, lokalna Turistička organizacija i Udruženje pčelara „Plav“. Svečani program je počeo uvodnim obraćanjem organizatora i domaćina u Centru za kulturu “Husein Bašić” u okviru kojeg se na dva dva panela govorilo o apiturizmu i uključivanju žena u pčelarstvo.
Takođe obavljena je i prezentacija „Porijeklo i kvalitet meda u Crnoj Gori“ kao i izložba proizvoda lokalnih pčelara
Mještane Plava i putnike namjernike posebno su oduševili mališani zanimljivim i sadržajnim zabavnim programom, maskembalom i izložbom likovnih radova na pomenutu tematiku. Njihov nastup nagrađen je ogromnim aplauzom. Nije izostala i degustacijom zdrave ekološke hrane vrijednih domaćica i domaćina ovoga kraja koji su za ovu priliku ponudili razne vrste meda, priganice, pitice, sokove… Među govornicima na konferenciji, pored predsjednika opštine Plav Nihada Canovića, Direktora direktorata u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Miroslava Cimbaljevića, ter prvog čovjeka SPOCG Radula Miljanića i Ambasadorke Slovenije u našoj zemlji Bernarde Gradišnik, bile su i gošće iz Slovenije, profesionalna pčelarka sa 28 godina iskustva, gđa Marija Sivec, kao i gđa Valentina Cvjetković sa Poljoprivrednog instituta – Akademije za pčelarstvo iz Slovenije.
Opšti je utisak pomenutih zvaničnika da pčelarstvo u Crnoj Gori posljednjih godina doživljava izuzetan napredak i postaje jedan od ključnih stubova poljoprivrede i održivog razvoja ruralnih područja. Naime, ovaj sektor danas ima značajnu ulogu ne samo u očuvanju biodiverziteta, već i u razvoju turizma, zdravstva, uključivanju žena i stvaranju novih mogućnosti za zapošljavanje. Na ovom planu saradnja sa opštinskim, državnim i pojedinim međunarodnim subjektima omogućiće redovnu razmjenu znanja i iskustava između slovenskih i crnogorskih pčelara, razvoj novih projektnih ideja s fokusom na prenos znanja, održivo pčelarstvo, značaj pčela i zaštitu životne sredine, kao i inovativne usluge iz Slovenije. Isto tako, konstatovano je da će podsticanje većeg uključivanja žena u pčelarstvo u Crnoj Gori biti jedan od ključnih ciljeva, dok će organizacija zajedničkih manifestacija, poput Svjetskog dana pčela, ojačati kulturne veze između Slovenije i Crne Gore i podići na još veći nivo međunarodnu saradnju.